Urządzenie SKD jest sterownikiem przejścia w Systemie Kontroli Dostępu – służy do obsługi pojedynczego chronionego przejścia jedno- lub dwustronnego. Podstawowym zadaniem sterownika jest identyfikacja użytkownika i określenie jego uprawnień lub ich braku. Na podstawie danych użytkownika oraz danych administracyjnych podejmowana jest decyzja o otwarciu przejścia lub odmowie.
Sterownik SKD jest również elementem systemu SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu).
Elementy obsługi przejścia:
- urządzenie do identyfikacji użytkownika – czytnik kart bezstykowych, klawiatura numeryczna, czytnik biometryczny lub inne,
- element blokujący drzwi – rygiel, elektrozaczep lub zwora elektromagnetyczna,
- kontaktron monitorujący otwarcie skrzydła drzwi,
- przycisk otwarcia drzwi od wewnątrz (oraz opcjonalnie domofonu),
- przycisk awaryjnego otwarcia drzwi,
- przycisk napadowy (dla systemu SSWiN),
- czujka ruchu (dla systemu SSWiN),
- optyczno-akustyczny sygnalizator włamania,
- styk z systemu p. poż. – zapewnia możliwość bezpiecznego opuszczenia zagrożonej strefy w przypadku pożaru.
Sterownik SKD zasilany jest z sieci 230V AC za pośrednictwem bezpiecznego, dedykowanego złącza Wieland i przeznaczony jest do montażu natynkowego w przestrzeniu sufitu podwieszanego. Celem zachowania bezpieczeństwa systemu sterownik powinien być zasilany z gwarantowanego źródła napięcia. Urządzenia obiektowe chronionego przejścia zasilane są bezpośrednio ze sterownika napięciami bezpiecznymi w systemie SELV, z podwójną izolacją galwaniczną od napięcia zasilania 230V AC. Obudowa SKD zapewnia ochronę środowiskową IP20.
Uzyskanie pełnej funkcjonalności systemu kontroli dostępu wymaga zintegrowania sterownika z serwerem bazy danych autoryzacyjnych, np. modułem xServer systemu iBASe®.
Dzięki wykorzystaniu otwartych standardów komunikacyjnych sterownik może współpracować z urządzeniami wielu producentów.